Milý čitateľ nášho blogu / zákazník našej firmy 🙂

Dnes Vám prezradíme zopár jednoduchých tipov a trikov pre tlač vizitky, ktoré je dobré osvojiť si ešte pred samotným návrhom Vašej vizitky. Pokiaľ si dáte navrhnúť a spracovať grafické podklady pre vizitku priamo do grafického štúdia, môžete ostať bez obáv, nakoľko pre každého dobrého a skúseného grafika sú nasledujúce rady alfou a omegou pri tvorbe grafiky pre vizitky. Ak ale práve sedíte pred monitorom a ste pripravený navrhnúť si vizitku sami, vedzte, že s takou malou vecou, ako je vizitka, môže byť aj celý deň roboty 🙂 Aby tento čas strávený pri Vašom vlastnom návrhu nebol zbytočný ponúkame Vám pár rád ako všetko pripraviť správne pre tlač vizitky.

Takže môžeme začať:

1. AKÉ POUŽIŤ ROZLÍŠENIE PRE NÁVRH VIZITKY

 

Chcete kvalitnú tlač vizitiek? Dodajte kvalitné podklady pre tlač Vašich vizitiek.
Vizitka je tlačovina, ktorá častokrát obsahuje drobné písmo, alebo drobné fragmenty Vášho loga spoločnosti. Nehovoriac o prípadoch, kedy logo obsahuje nápis a navrhovalo sa na lepiacu fóliu do recepcie v celkovom rozmere 3 x 2 metre, a teraz to isté logo ideme použiť na vizitku s rozmerom 9 x 5 centimetrov 🙂 Takže čo t toho vyplýva ? Určite navrhujte vizitky v rozlíšení minimálne 300 DPI, optimum je 600 DPI, prípadne 1200 DPI.

 

2. IDEÁLNY ROZMER VIZITKY

 

Rozmer je na každom z Vás. Najbežnejšie sa u nás na Slovensku ako aj v Európe používa rozmer 90 x 50 mm, ale dosť často sa objavujú aj požiadavky na vyhotovenie vizitiek vo formáte 95 x 55 mm, príp. 85 x 55mm. Pre ktorý rozmer sa rozhodnete, je len na Vás, majte ale na pamäti, že väčšina tlačiarni má výrobný postup pre vizitky nastavený štandardne na rozmer vizitky 90mm x 50mm.

 

3. POUŽIŤ SPADÁVKY ? A ČO SÚ TO VLASTNE SPADÁVKY ?

 

Spadávka je presah dokumentu určeného pre tlač. Laicky povedané: každá vec (farebné pozadie, farebný objekt fotka a pod), ktorá siaha v dokumente až po jeho okraj, musí tento dokument presahovať spravidla o 3mm. Spadávka sa pri knihárskom spracovaní a rezaní oreže z dokumentu podľa orezových značiek. Jej hlavná funkcia je znižovanie nepresností pri oreze dokumentov. Pri orezávaní sa rezačka (pri rezaní 200-500 listov papiera) nemusí presne trafiť na okraj grafiky. Pri digitálnych tlačiarňach nepresnosť môže vznikať aj pri obojstrannej tlači, kde jedna strana nepasuje stopercentne presne na tú druhú a sklz môže byť aj 1 až 1,5 mm.
zdroj: http://urobim.najednotku.sk/blog/2013-04/viete-co-je-spadavka

navrh-vizitky-spadavka

Spadávka je plocha vyznačená na obrázku zelenou šrafou

Pokiaľ má Vaša vizitka , leták, plagát biele pozadie, nemusí mať Váš grafický návrh vizitky spadávky.
Ochrannú zónu však musíte dodržiavať aj v prípade keď je biele pozadie

 

4. OCHRANNÁ ZÓNA – BEZPEČNÁ ZÓNA

Tak, ako sa nemusí nôž trafiť presne na okraj grafiky z vonkajšej strany (dôvod použitia spadávky), takisto sa tento prípad môže stať z vnútornej strany. Keď sa tak náhodou stane, nechceme, aby tým utrpela informácia na našej vizitke Napríklad odrežeme z mena, alebo popisu písmenko/dve a hneď má slovo iný význam :-). Predídeme tomu jednoducho, a to tak, že text, logo, alebo inú informáciu umiestňujeme aspoň 4mm od okraja vizitky, alebo aj inej tlačoviny ako napríklad leták, plagát, atď.

tlac-vizitiek-bratislava-nitra

 

 

Ochranná zóna je vyznačená na obrázku žltou šrafou

 

 

 

5. V AKOM FORMÁTE EXPORTOVAŤ VIZITKY NA TLAČ

U nás vo Wigger-i najradšej príjmame podklady v JPG, nakoľko pokiaľ obsahuje návrh drobnu chybičku krásy, vieme ju rýchlo v obrázku odstrániť. Samozrejme je ideálny export taktiež do PDF (už značne obmedzené možnosti úpravy, až takmer žiadne).

Preto ak ste na základe tohoto návodu úspešne navrhli svoju vlastnú vizitku, a rozhodli ste sa ju tlačiť u nás pošlite nám ju prosím ako JPEG súbor s pomerom strán 9:5, v minimálnom rozlíšení 600 DPI