Export výkresu z Autocadu do PDF a.k.a. DWG to PDF pekne ručne stručne, správne a podľa seba

„Ako to len uložiť v tom PDF-ku“? Nočná mora každého študenta stavbariny, hneď po tom ako prekonal nočnú moru „Ako sa len v tom Autocad-e naučím niečo nakresliť“?

velkoformatova farebna tlac vykresov

Pokiaľ teda už máte prvú nočnú moru za sebou, poďme spolu prekonať tu druhú.
Určite už máte za sebou pokusy typu, napíšem do gúgľa DWG to PDF convert a niečo musí gúgeľ poradiť. Áno, poradí. Presne to čo napíšete. Keď napíšete DWG to PDF convert, google Vám nájde rôzne prevodníky súborov s príponou DWG do PDF-ka, no to nie je to, čo chcete.

Nasledujúce riadky a videonávod venujeme každému, kto sa chce naučiť ako z autocadu uložiť výkres do PDF súboru.

Na začiatok si povedzme prečo je dobre exportovať výkresy do PDF priamo z Autocadu:

  • zachovanie typov a hrúbok čiar
  • zachovanie mierky
  • zachovanie rozmerov výkresu
  • nezáleží na verzii Autocadu, v ktorej bol výkres vytvorený
  • prehliadač PDF súborov je dostupnejší ako prehliadač DWG súborov (výkres v PDF ocení hlavne strana, ktorej výkres posielate)
  • niekoľkonásobne rýchlejšia tlač výkresu z PDF ako z DWG
  • ochrana vlastného duševného vlastníctva (z PDF Vám nikto neskopíruje časti výkresu)

Posledný bod oceníte hlavne v praxi. Pokiaľ budete výkresy ukladať v PDF ochránite sa ako budúci projektanti pred naozaj veľkými problémami. Nie len seba, ale aj firmu, v ktorej budete pracovať. Aj Váš zamestnávateľ určite ocení, keď budete autocad ovládať komplexne aj s exportom súborov do PDF. A možno to zaváži už pri pracovnom pohovore 🙂

Ako teda na to Vám namiesto dlhého vypisovania ukážeme na nasledujúcich videách.

 

V prvom videu si ukážeme ako uložíte výkres z Autocadu do PDF, pokiaľ je výkres v rozmeroch štandardného ISO formátu (A2, A1, A0, atď…)


 

 

V druhom videu Vám ukážeme ako môžete uložiť z autocadu výkres do PDF v akomkoľvek formáte. Vo videu použijeme výkres s rozmerom 735 x 420 v mierke 1:50.

 

Veríme, že Vám aspoň trošku pomôžeme byť o niečo zručnejší v autocade. V neposlednom rade si ušetrite veľa času, lebo my tlačíme výkresy z PDF niekoľkonásobne rýchlejšie ako z autocadu. Ak nepochopíte návod z videa na prvý raz, nebojte sa pustiť si ho znovu, je to zdarma. Ostatne ako veľa našich skvelých SLUŽIEB+

P.S. – Ak chcete čakať čo najmenej na vytlačenie Vášho výkresu, napíšte do názvu PDFka aj správny rozmer výkresu:

rozmery vykresov pri tlaci plotrovanie vykresov