A je to tu ! Rozhodli ste sa upútať na seba pozornosť, prípadne viac zviditeľniť Vašu prevádzku a idete to urobiť jednoducho – formou polepu auta, alebo polep na okná Vašej prevádzky. V jednom, aj v druhom prípade sa na tento účel použije samolepiaca fólia.

polep na okno vyrezavany napis

Vplyv času a striedania teplôt na monomerickú fóliu

Lenže nie je fólia ako fólia a Aj keď sa to nezdá, ušetriť pár euro na lacnejšej fólií v skutočnosti znamená zaplatiť ju dva krát.

V princípe na kvalitu tlače nemá vplyv aký druh samolepiacej fólie použijete. Farby budú rovnako dobré, alebo zlé ( to už záleži na grafikovi a nastavenom profile tlače) na každom z nižšie uvedených typov fólií. Bežne sa pri takejto veľkoformátovej reklamnej tlači používajú 3 druhy. To, že Vám niekto nakoniec všetko vytlačí iba na ten najlacnejší, je už vec druhá. Samozrejme platí to aj opačne a častokrát si zákazník nedá poradiť a je mu lúto dať tých pár drobných navyše, aby investoval do kvality a v tomto prípade hlavne trvácnosti.

Určite ste si ani neuvedomili, že reklama nalepená na zadnej časti autobusu (kryt motora autobusu) v priebehu 24 hodín musí odolávať napätiu, ktoré spôsobuje rozdiel teplôt. Počas dňa, keď je motor v prevádzke, alebo je autobus odstavený na priamom letnom slnku dosahuje teplota povrchu kľudne aj 60 – 80 °C, naopak ten istý polep na tom istom autobuse odparkovanom v noci na parkovisku je vystavený v zime teplotám – 20 °C. To je rozdiel teplôt takmer 100°C behom 24 hodín, niekoľko krát do roka.

Na každý typ fólie, ktorý si teraz predstavíme vyhotovujeme potlač aj vyrezávanie z fólie

Typ prvý – liatá samolepiaca fólia

Liate samolepiace PVC fólie sú fólie najvyššej kvality, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou (10 rokov) a sú vhodné ako na rovné povrchy, takisto aj na mierne členité povrchy.  Liatá fólia ponúka vysoký komfort práce a jednoduché separovanie drobných plôch.

Jej primárne určenie je polep, ktorý je vystavený vysokému namáhaniu a veľmi vysokým teplotným rozdielom. Takýto reklamný polep je vhodný pre športové autá, lode, a iné dopravné prostriedky, ktoré sú 24 hodín denne vystavované poveternostným vplyvom.

Aj napriek vynikajúcej kvalite tento typ fólie pre bežnú reklamnú tlač neodporúčame, pre jeho vysokú cenu.

U nás stojí m2 liatej fólie s potlačou cca 25€ bez DPH.

Typ druhý – polymerická samolepiaca fólia

Polymerická fólia patrí medzi fólie, ktoré sa vyrábajú tzv. valcovaním. Už z princípu technológie výroby nemôže tento druh samolepiacej fólie dosahovať pevnosti a kvality ako liata fólia, patrí však medzi vynikajúcu voľbu pomeru cena/kvalita.

Ako už prezrádza názov, pri výrobe sa do fólie primiešava zmes polymérov. Tieto polyméry majú za úlohu eliminovať zmrašťovanie vyvolané rozdielom teplôt a predlžujú tak životnosť fólie (3-5 rokov). Polymerická samolepiaca fólia nedosahuje kvalitu liatej fólie, a takisto nie je vhodná pre aplikáciu na nerovné povrchy, ako sú napríklad nity, prípadne štrukturovaný podklad.

Ako sme už spomínali, tento typ fólie predstavuje rozumnú voľbu v pomere cena/kvalita a odporúčame ju pre aplikáciu v exteriéri.

 

Typ tretí – monomerická samolepiaca fólia

Monomerická fólia patrí takisto ako aj polymerická fólia medzi fólie, ktoré sa vyrábajú valcovaním. Na rozdiel od polymerickej fólie, táto neobsahuje vyššie spomínanú prímes polymérov a nedosahuje vysokú životnosť, hlavne pri aplikácií v exteriéri ( max 2 roky). Pri dlhodobej aplikácií v exteriéri, hlavne pokiaľ na ňu cez deň svieti slnko sa vrchná vrstva fólie vplyvom rozťažnosti potrhá a odkryje sa lepidlo, na ktoré sa chytá smog a prašnosť z okolia postupom času zčerná.

Monomerickú fóliu odporúčame zákazníkom do interieru, kde plne uspokojí požiadavky zákazníka a navyše za prijateľnú cenu.

 

Akú fóliu si teda vybrať ?

Krátke zhrnutie vlastností jednotlivých fólií.

Liata fólia – pokiaľ požadujete kvalitu bez kompromisov a bez ohľadu na cenu. Ako jediná sa môže aplikovať na nerovný povrch. Pracuje sa s ňou vynikajúco

Polymerická fólia – kvalita za rozumnú cenu, ideálne pre aplikáciu do exteriéru do 5 rokov.  Prímes polymérov zabezpečuje odolnosť voči zmrašťovaniu a fólia sa tak skoro nepotrhá.

Monomerická fólia – najlacnejší variant, iba pre aplikáciu do interiéru, do exteriéru naozaj iba pre krátkodobú aplikáciu. Pri dlhodobej aplikácií v exteriéri, hlavne pokiaľ na ňu cez deň svieti slnko sa vrchná vrstva fólie vplyvom rozťažnosti potrhá a odkryje sa lepidlo, na ktoré sa chytá smog a prašnosť z okolia postupom času zčerná. (viď obrázok v úvode článku).

Pokiaľ predpokladáte inštaláciu v exteriéri voľba je jasná – polymerická fólia. Rozdiel v cene za m2 medzi monomerickou a polymerickou fóliou je cca 2-5 € za meter štvorcový.  Ak má byť inštalácia trvácna (5 a viac rokov), prípadne podklad nie je úplne rovný zvoľte liatu fóliu aj napriek jej vyššej cene. Monomerickú fóliu odporúčame do interiéru, ako polep na dvere kancelárie, okno kancelárie, alebo polep obslužného pultu na recepcii.

Stále však ostáva otázka, prečo aj na tieto inštalácie nezvoliť o pár € drahšiu polymerickú fóliu a mať pokoj.

Pokiaľ sa Vám článok páčil zdieľajte ho prosím na Vami obľúbenej sociálnej sieti